Zajímá vás Karel IV. a jeho doba? 

Zajímá vás Karel IV. a jeho doba? 

O IDC | Podpořte nás 

 

Zde zanedlouho naleznete více strukturovaných informací. Díky interaktivní mapě a časové ose, kterou nyní připravujeme a brzy zprovozníme, se snadno a hravě zorientujete v historických souvislostech doby a odkazu Karla IV.

 

 

Zajímavosti o Karlu IV.

 

 

Karel IV. mezi námi

V letošním roce jsme v naší zemi svědky mohutných oslav 700. výročí narození českého krále a císaře říše římské Karla IV. Konference, publikace, výstavy, slavnostní zasedání, pořady v médiích, zejména v televizi, seriál v Lidových novinách, možnost spatřit opět korunovační klenoty, přednášky odborné i popularizační, Karel IV. ve filmu, zábavné i poučné akce pro veřejnost, to vše signalizuje vnímání Karla IV. jako osobnosti, hodné úcty, obdivu a poct. Proč právě Karel IV.? Proč ne např. Přemysl Otakar II., Jiří z Poděbrad, František Josef I. či další panovníci, spjatí s osudem českých zemí?

Autor: prof. PhDr. Eva Semotanová, Dr.Sc.
Číst více >

Karel IV. jako zákonodárce

Vážené dámy, vážení páni,

Na svátek zemského patrona sv. Václava 28. září 1355 svolal Karel zemský sněm. Na program sněmu se dostal také první zemský zákoník, zpravidla nazývaný Majestas Carolina, i když podle některých odborníků by se mu mělo spíše říkat Codex Carolinus. Karel toto přelomové právní dílo chystal s předními právníky už řadu let a českou šlechtu se rozhodl s ním seznámit teprve nyní, kdy se jako právě korunovaný římský císař ocitl na vrcholu své moci. Domníval se, že lesk císařské koruny mu dodá v očích českých pánů mnohem větší autoritu, leč, nestalo se tak.

Autor: JUDr. Ján Šikuta, Ph.D.
Číst více >

Karel IV. aneb učit se cizí jazyk .

Vážení přátelé a hosté!

Možná budete překvapeni, ale budu mluvit česky. Moc to tedy už neumím, ale abych Vám mohl udělat malou radost, zkusím to. Téma bude:

Karel IV. aneb učit se cizí jazyk .

Autor: dr. Werner Jakobsmeier
Číst více >

Sledujte nás na Facebooku a neuteče vám žádná novinka
https://www.facebook.com/IDCarolina.cz

Mohlo by vás zajímat

 

   

> ID Carolina je na počátku svého
   
působení.

   

 

 

kontakt a spolupráce

 

www.idcarolina.czsebestova@idcarolina.czoffice@idcarolina.czvaculik@idcarolina.cz 
Design ByKarolinaINTERNETO