Činnost IDC

Činnost IDC

Plány IDC | Aktuality z IDC | Archiv IDC

 

ID Carolina je na počátku svého působení. Chceme vybudovat trvale funkční inspirativní prostředí, v němž bude osobnost Karla IV. působit jako myšlenkový svorník nápadů a podnětů, které budou moci obohatit naši současnost. (Více o plánech IDC ...)

 

Aktuality z IDC

Historie mezi osmičkami – kniha - křest

Praha 25. října 2018. Ve spolupráci s Českou televizí připravil Institutio Didactica Carolina, Evropský vzdělávací ústav Karla IV., k vydání reprezentativní publikaci Historie mezi osmičkami. Její autorkou je PhDr. Eva Semotanová, bývalá ředitelka Historického ústavu Akademie věd České republiky. Kniha je věnovaná letošnímu 100. výročí vzniku moderního českého státu a současně 640 rokům, které uplynuly od úmrtí císaře Karla IV.

Spolupráce mezi Českou televizí a ID Carolina vyplynula ze skutečnosti, že letos uplynulo přesně 65 let od okamžiku, kdy bylo v tehdejším Československu zahájeno pravidelné televizní vysílání. Právě tato shoda inspirovala Českou televiziInstitutio Didactica Carolina ke společnému projektu, jehož výsledná podoba byla prostřednictvím slavnostního křtu ve středu 24.října v hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu ČR, představena veřejnosti.

Kniha vychází v době vrcholících oslav moderního českého státu a její nosnou linií jsou, jak vyplývá z podtitulu tohoto díla – Osmičková léta v českých dějinách. Při procházení historických dat zaznamenala autorka Eva Semotanová více než stovku významných osmičkových dat. „Překvapilo mě při podrobném zkoumání událostí, kolik osmičkových let a dalších dat se zapsalo do našich dějin. Určitě to nejsou jen obecně známé roky spojené například se smrtí krále Přemysla Otakara II., nástupem Karla IV. na český trůn, jeho odchodem ze života, bitvou na Bílé hoře či osudové osmičkové roky ve 20. století,“ říká autorka knihy Eva Semotanová.

V průběhu let a s přibývajícím časovým odstupem se často mění pohled laiků i historiků na události v průběhu uplynulých patnácti století v prostoru mezi Šumavou, Krkonošemi a řekou Moravou. „Některé události, činy a rozhodnutí jsou vývojem potvrzovány, jiné s odstupem času svůj původní význam ztrácejí, další je naopak získávají a mění se interpretačně i fakticky,“  uvádí ve své předmluvě iniciátor projektu, dlouholetý konzultant v oboru elektronických komunikací, médií a dopravní telematiky PhDr. Jan Vaculík. „Namátkou uveďme husitství, jehož interpretace prošla během času již několika proměnami, nebo období takzvaného temna – řečeno terminologií Aloise Jiráska – kdy se v českých zemích rozvinulo baroko a zajistilo svými výdobytky krásu nejen hlavního města, ale celé české krajiny,“připomíná Vaculík.

Roky s konečnou číslicí 18, kterou si připomínáme právě letos, mají navíc i z pohledu knihy Historie mezi osmičkami zajímavou přidanou hodnotu. Rok 1618 byl v české historii zlomový, stejně jako rok 1918. I letošní rok 2018 zastihl Českou republiku v ne zcela standardní politické situaci. Osmičková léta v českých dějinách ovšem připomínají nejen 100. výročí vzniku moderního českého státu, ale například i zahájení provozu pražského metra, let prvního československého kosmonauta do vesmíru, historický zisk zlatých olympijských medailí pro české hokejisty před dvaceti lety v Naganu, vynález hromosvodu nebo zakládání rybníků Jakubem Krčínem.

Kniha je strukturována do čtyř základních okruhů: období před Karlem IV., doba Karla IV., prostor od konce karlovské éry po ukončení 1. světové války a století moderního českého státu. Ve výčtu událostí jsou akcentována léta 1348, kdy Karel IV. položil základy Univerzity Karlovy, Nového Města pražského i hradu Karlštejna, a léta 1618, 1918, 1938, 1948 a 1968 s jejich vlivem na naše dějiny. Kniha si neklade za cíl být čistě historickou studií. Je však poutavým přehledem nejrůznějších událostí, které formovaly a formují Čechy jako území, jako krajinu, jako hospodářsko-politickou entitu i Čechy jako národ.

Slavnostní křest knihy Osmičková léta v českých dějinách se uskutečnil  pod záštitou předsedy Senátu ČR Milana Štěcha a předsedkyně Akademie věd ČR prof. RNDr. Evy Zažímalové, CSc.

 

ID Carolina jedná o spolupráci s Univerzitou Karlovou

Autor: Jan Vaculík
Číst více >

Návštěva vyslankyně ID Carolina Zdeny Adamové Klapka v USA

Autor: Helena Jarošová
Číst více >

ID Carolina jmenoval asistentku ředitele paní Zdena Adamová Klapka svou velvyslankyní pro USA a Kanadu.

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

ID Carolina uzavřel Memorandum o spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

ID Carolina uzavřel Memorandum o spolupráci s Národní knihovnou ČR

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

Nová kulturní památka ! Statek Kuchař - sídlo ID Carolina !

Dne 19.2. 2016 prohlásilo ministerstvo kultury ČR statek Kuchař - sídlo ID Carolina - kulturní památkou

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

Institutio Didactica Carolina a Středočeský kraj uzavřeli MEMORANDUM o spolupráci

Zúčastněné strany deklarují, že mají společný cíl, kterým je šíření povědomí o podpoře, kterou Středočeský kraj poskytuje kultuře a vzdělávání obecně a regionální kultuře zvlášť, na podporu historického odkazu krále českého a císaře římského Karla IV. a pro posílení společných zájmů v oblasti pozitivního působení na veřejnost a zejména na mládež, vycházejíce ze společného přesvědčení o nezbytnosti informovat mladou generaci o historii Česka, se zdůrazněním role Středočeského kraje a jeho vazeb na partnerské evropské regiony.

Autor: Helena Šebestová
Číst více >

Hejtman Středočeského kraje Ing. Miloš Petera převzal záštitu nad projektem ID Carolina

Dne 21.4. 2016 převzal hejtman Středočeského kraje Ing. Miloš Petera záštitu nad projektem ID Carolina.

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

Rada Středočeského kraje schválila Memorandum o spolupráci

Dne 21.4. 2016 schválila Rada Středočeského kraje na svém zasedání Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Institutio Didactica Carolina.

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

Propagační billboardová kampaň ID Carolina.

V květnu 2016 probíhá v Praze a ve Středočeském kraji propagační billboardová kampaň ID Carolina.

Autor: PhDr. Jan Vaculík 
Číst více >

Sledujte nás na Facebooku a neuteče vám žádná novinka
https://www.facebook.com/IDCarolina.cz

Mohlo by vás zajímat

 

   

> ID Carolina je na počátku svého
   
působení.

   

 

 

kontakt a spolupráce

 

www.idcarolina.czsebestova@idcarolina.czoffice@idcarolina.czvaculik@idcarolina.cz 
Design ByKarolinaINTERNETO